اول نخ دندان بزنیم یا مسواک؟

توسط ۱۳۹۹/۰۶/۰۱شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۹دانستنی‌ها

اگرچه در ترتیب حروف الفبا مسواک زودتر از نخ دندان می‌آید ولی Oral Health Foundation توصیه می‌کند که هنگام تمیز کردن دندان‌ها مسواک بعد از نخ دندان استفاده شود.

در مطالعات جدید دیده شده است که این ترتیب بهترین راه برای تمیزکردن دندان‌ها می‌باشد. نخ دندان پلاک‌های بین دندان‌ها را لق می‌کند و به این ترتیب تأثیر مسواک بیشتر می‌شود. دیده شده است که دندان‌هایی که به این ترتیب تمیز می‌شوند بسیار پاکیزه‌تر از دندان‌هایی هستند که ابتدا با مسواک و سپس با نخ دندان تمیز می‌شوند.

دلیل دیگری که ابتدا باید از نخ دندان و سپس مسواک استفاده کرد این است که با این کار فلوراید بیشتری به فضای بین‌دندانی می‌رسد. فلوراید یک ماده‌ی معدنی است که میزان اسید تولید شده توسط باکتری‌های روی دندان را کاهش داده و از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند.

اگرچه روزی دوبار مسواک زدن با خمیر‌دندان حاوی فلوراید برای سلامت دندان‌ها ضروری است ولی عدم استفاده از نخ دندان می‌تواند به پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه بیانجامد. مسواک زدن فقط می‌تواند سه سطح از پنج سطح دندان‌ها را تمیز کند و باید دو سطح دیگر را با استفاده از نخ دندان تمیز کرد. استفاده از نخ دندان با برداشت پلاک از نواحی‌ای که با مسواک زدن تمیز نمی‌شوند از بیماری لثه پیشگیری می‌کند.

اهمیت استفاده از نخ دندان و سپس مسواک زدن بسیار زیاد است. رعایت این دو مورد، به همراه داشتن یک رژیم غذایی متعادل با محتوای قند کم و مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک سلامت دهان و دندان‌های شما را تضمین می‌کند.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی توصیه‌شده برای سلامتی دهان و دندان شما

دستورالعمل Oral Health Foundation برای استفاده از مسواک‌های بین‌دندانی

مسواک بین دندانیمسواک‌های بین‌دندانی در اندازه‌های مختلف، از ۰٫۴میلی‌متر تا ۱٫۵میلی‌متر موجود می‌باشند. مسواک بین‌دندانی مناسب باید به راحتی بین دندان‌ها وارد شود و نیاز به نیروی زیاد نداشته باشد. دندانپزشک شما می‌تواند مسواک بین‌دندانی مناسب شما را مشخص کند. برای استفاده از مسواک بین‌دندانی:

  1. مسواک بین‌دندانی را بین انگشت شست و انگشت اشاره بگیرید.
  2. مسواک را به آرامی به فضای بین دندان‌هایتان وارد کنید، نباید از نیروی زیاد استفاده کنید.
  3. با حرکات رفت و برگشتی به آرامی این فضا را تمیز کنید.

عوامل زیادی بر سلامت دهان و دندان تأثیرگذارند و تصمیمات مختلفی که در این زمینه می‌گیرید می‌توانند تأثیر به‌سزایی داشته باشند.

پاسخی ثبت کنید